Li-Fi Teknoloji Hakkında Geniş Bilgi

Li-Fi teknolojisi, cihazlar arasında kablosuz iletişim kurmak ve veri iletmek için LED ışıklarını kullanan kablosuz bir optik ağ teknolojisidir. Li-Fi teknolojisi, veri sunmak için radyo sinyalleri yerine ışık dalgalarından yararlanmayı amaçlayan ışık tabanlı iletişim teknolojisidir.

Li-Fi teknolojisinin nasıl çalıştığını anlamak için, Wi-Fi teknolojisinin nasıl bağlantı sağladığını bilmek gerekir. Wi-Fi teknolojisi, verileri iletmek için radyo frekansı kullanır ve sinyaller bir erişim noktası etrafında belirli bir alanda yayılır. Li-Fi teknolojisi ise “Visible Lighting Communication” yani “Görünür Işık İletişim” sistemi ile çalışır. Li-Fi teknolojisi, veri iletimi için radyo frekansları yerine LED ampullerde gördüğümüz ışık kullanılır. LED ampullerden çıkan ışınların yoğunluğu Li-Fi teknolojisi ile değiştirilerek veri iletişimi gerçekleşmiş olur.

Li-Fi teknolojisinin Wi-Fi teknolojisine göre birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlayabilir. Yapılan son testlerde, Li-Fi’nin hız düzeyinin 1 saniyede 250 gigabayta ulaştığı ölçümlenmiştir.

Li-Fi teknolojisi, görünür ışık spektrumunu kullanarak çok daha fazla veri yoğunluğu sunabilir. Görünür ışık spektrumu, tüm radyo frekans spektrumunun 10.000 katından daha büyüktür.

Li-Fi teknolojisi, daha fazla güvenlik ve gizlilik sağlar. Çünkü ışık dalgaları duvarlardan geçemez ve sadece ışık alan cihazlar veri alabilir.

Li-Fi teknolojisi, daha az elektromanyetik girişim ve daha az enerji tüketimi ile daha çevre dostu bir teknolojidir.

Li-Fi teknolojisi henüz geliştirilme aşamasında olan ve yaygın olarak kullanılmayan bir teknolojidir. Ancak, gelecekte Wi-Fi teknolojisinin yerini alabilecek veya tamamlayabilecek bir teknoloji olarak görülmektedir.
_________